۰

افزایش سرمایه چیست؟ انواع روش های افزایش سرمایه
​​​​​​​

اگر به تازگی فعالیت خود را در بورس شروع کرده باشید حتما دوست دارید که بدانید افزایش سرمایه چیست؟ و همچنین درباره انواع روش های افزایش سرمایه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.همه شرکت ها در طی چرخه حیات خود در مقاطعی از زمان به دلایل مختلف نیاز به منابع مالی بیشتری نسبت به آنچه که در اختیار دارند ، پیدا می کنند.یکی از روش هایی که می توانند به این منابع مالی جدید دست پیدا بکنند افزایش سرمایه است.در بورس حتی خبر افزایش سرمایه یک شرکت نیز می تواند قیمت سهام آن را دستخوش تغییرات قابل توجهی بکند.به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله توضیحاتی درباره این موضوع و انواع روش های آن برای علاقه مندان به این موضوع ارائه کنیم.
افزایش سرمایه شرکت چیست
همانطور که گفته شد افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکتهاست.شرکتها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می کنند.در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد. هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. تفاوت اصلی بین انواع روش های افزایش سرمایه،در محل تامین این منابع جدید است. در ادامه درباره انواع روش های آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

​​​​​​​
راه های افزایش سرمایه
معمولا روند افزایش سرمایه در شرکتها به این شکل است که در مرحله اول هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به همراه دلایل کافی در خصوص افزایش سرمایه به سهامداران شرکت ارائه می کند. این پیشنهاد در مجمع عمومی فوق العاده شرکت مورد رای گیری سهامداران شرکت قرار می گیرد. (در مقاله همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت های بورسی می توانید اطلاعات بیشتری درباره مجمع شرکت ها بدست بیاورید). سپس در صورت تصویب این پیشنهاد در مجمع و پس از ارائه مجوز از سوی بورس،افزایش سرمایه شرکت صورت می گیرد.قیمت سهام شرکت پس از افزایش سرمایه، دستخوش تغییر می شود. این که افزایش سرمایه شرکت از چه روشی انجام شود، اثرات متفاوتی در این تغییرات قیمت دارد. درادامه درباره انواع روش های افزایش سرمایه بیشتر توضیح می دهیم.
انواع افزایش سرمایه
اگر بخواهیم یک دسته بندی از انواع روش های افزایش سرمایه داشته باشیم،می توان ۴ دسته کلی در نظر گرفت:
از محل سود انباشته (سهام جایزه)
از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
به روش صرف سهام
فرمول محاسبه افزایش سرمایه
برای اینکه بدانید قیمت و تعداد سهام شما پس از افزایش سرمایه چه تغییری می کند باید با فرمول های محاسبه قیمت سهام پس از افزایش سرمایه آشنایی داشته باشید. هر کدام از روش ها فرمول محاسباتی جداگانه ای دارد. در ادامه پس از توضیح هرکدام از این روش ها فرمول محاسبه قیمت و تعداد سهام را برای شما توضیح می دهیم.
افزایش سرمایه از محل سود انباشته
طبق قانون تجارت شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری شوند. این سود در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت های مالی شرکت ثبت می شود. در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی دارد، تصمیم می گیرد که افزایش سرمایه خود را از این روش انجام بدهد و با این کار منابع جدید مورد نیاز خود را تامین کند. پس در روش سود انباشته عملا جریان نقدینگی جدید به شرکت وارد نمی شود. پس به دلیل اینکه سهامداران پولی برای سهام جدید خود پرداخت نمی کنند به سهامی که به این روش به سهامدار تعلق می گیرد، سهام جایزه هم گفته می شود. در روش سود انباشته درصد مالکیت شما در شرکت تغییری پیدا نمی کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می شود تعداد سهام شما نیز افزایش پیدا می کند. از نظر تئوریک میزان دارایی شما نیز تغییری نمی کند، یعنی به همان نسبت که تعداد سهام شما زیاد می شود قیمت سهام کاهش پیدا می کند.
​​​​​​​
افزایش سرمایه از محل آورده نقدی
در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد و یا می خواهد که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه می کند. به دلیل اینکه افزایش سرمایه از این روش، نیازمند تأمین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران شرکت می‌دهد. به این صورت که اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می گیرد. سهامدار در مدت زمان مجاز برای معاملات این اوراق که معمولا ۲ ماه است و به آن مهلت پذیره نویسی گفته می شود، می تواند یکی از دو کار را انجام دهد:
پرداخت مبلغ اسمی سهام: در این روش شما به ازای هر سهم باید مبلغی را دراین بازه زمانی ۲ماهه به شرکت پرداخت نمایید. این مبلغ در ایران معمولا ۱۰۰۰ ریال (قیمت اسمی سهم) است. با این کار پس از طی شدن مراحل افزایش سرمایه، حق تقدم شما تبدیل به سهم عادی می شود.
فروش حق تقدم: اگرشما به هر علتی تمایل نداشته باشید که از حق تقدم های خود استفاده کنید می توانید در این بازه زمانی ۲ ماهه حق تقدم های خود را به سرمایه گذاران دیگر بفروشید. این حق تقدم ها مثل سهام عادی در بورس قابل معامله هستند. مثلا حق تقدم ایران خودرو با نماد خودرو، با نماد خودروح معامله می شود. قیمت حق تقدم به اندازه آورده شما (معمولا ۱۰۰۰ ریال) از قیمت روز سهم اصلی در بازار کمتر است.
نکته: اگر شما به هر علتی مبلغ اسمی سهام را پرداخت نکنید و همچنین حق تقدم خود را نیز به فروش نرسانید، پس از اتمام مهلت پذیره نویسی حق تقدم سهام شما به فروش می رود.یعنی شرکت حق تقدم های استفاده نشده را از طریق بورس به فروش می رساند و مبلغ حاصل از فروش را بعد از کسر کارمزدها به حساب شما واریز می کند. قیمت فروش در این مواقع معمولا نزدیک به قیمت روزهای آخر پذیره نویسی حق تقدم هاست.
فرمول محاسبه در این روش به شرح زیر است:
مثال برای روش سودانباشته و روش آورده نقدی
روش سود انباشته:
فرض کنید قیمت سهام شرکتی ۲۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل سود انباشته ۴۰ درصد افزایش سرمایه میدهد. طبق فرمول، قیمت هر سهم جدید به صورت زیرمحاسبه خواهد شد:
X=40/100=0.4
ریال۱۴۲۸٫۵=۰٫۴+۱/۲۰۰۰=قیمت سهم پس از افزایش سرمایه
همانطور که مشاهده می کنید اگر مثلا شما قبل از افزایش سرمایه ۱۰۰۰ سهم ۲۰۰۰ ریالی داشتید پس از آن ۱۴۰۰ سهم ۱۴۲۸ ریالی دارید که مجموع دارایی شما در این ۲ حالت یکی می شود.
روش آورده نقدی:
فرض کنید قیمت هر سهم شرکتی ۶۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی ۳۰۰ درصد افزایش سرمایه داده و به ازای هر سهم جدید ۱۰۰۰ ریال(یعنی همان ارزش اسمی) از سهامداران مطالبه می‌کند. قیمت هر سهم جدید و همچنین قیمت حق تقدم سهم این شرکت به صورت زیر خواهد بود:
X=300/100=3
ریال۲۲۵۰=۱+۳/(۳ *۱۰۰۰ )+۶۰۰۰=قیمت سهم پس از افزایش سرمایه
ریال۱۲۵۰=۱۰۰۰-۲۲۵۰=قیمت حق تقدم
افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، شرکت دارایی های ثابت مشهود خود را نظیر زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات، سرمایه گذاری ها و … را مورد تجدید ارزیابی قرار می دهند. با این کار ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه به روز می شود. در نتیجه از آنجایی که معادله حسابداری در ترازنامه باید برقرار باقی بماند و بدهی های شرکت نیز تغییری نکرده، سرمایه شرکت باید افزایش پیدا بکند تا این معادله برقرار بماند.در این روش نیز پولی به شرکت وارد نمی شود و فقط یک عملیات حسابداری در صورتهای مالی شرکت رخ می دهد. در این روش نیز به همان مقدار که تعداد سهام شما افزایش پیدا می کند قیمت آن کاهش پیدا می کند، در نتیجه تغییری در دارایی شما رخ نمی دهد.
یک مطلب جالب دیگر بخوانید؛  فرآیند پرداخت سود سهام
روش صرف سهام

در این روش، شرکت سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش رسانده و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را، به حساب اندوخته منتقل و یا در ازای آن سهام جدید، به سهامداران قبلی میدهد.
در افزایش سرمایه به روش صرف سهام بجای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی، پذیره نویسی سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار انجام میگیرد. منظور از صرف سهام، اضافه ارزش سهام یعنی ما به التفاوت ارزش بازاری و اسمی سهام میباشد. شرکت در خصوص صرف سهام سه کار می توانند انجام دهند:
انتقال اضافه ارزش به اندوخته شرکت
تقسیم نقدی اضافه ارزش به سهامداری قبلی
دادن سهام جدید به سهامداران قبلی
در مورد فروش هم دو کار می توانند انجام دهند
فروش با حفظ حق تقدم
فروش با سلب حق تقدم
کدام نوع افزایش سرمایه برای شرکتها بهتر است؟
از آنجایی که ساختار شرکتها با یکدیگر تفاوت دارد، در نتیجه هر شرکت پیچیدگی های خاص خودش را دارد. پس نمی توان یک نسخه کلی برای همه شرکتها در نظر گرفت. اما به صورت کلی آن نوع از افزایش سرمایه که باعث شود منابع جدید به شرکت وارد شود می تواند وضعیت بهتری را برای شرکت ایجاد کند. پس افزایش سرمایه از آورده نقدی و از طریق صرف سهام می تواند به صورت کلی بهتر قلمداد شود. همچنین روش تجدید ارزیابی دارایی ها از آنجایی که عملا پولی وارد شرکت نمی شود، صرفا یک عملیات حسابداری برای بهبود صورتهای مالی شرکت محسوب می شود. روش سود انباشته نیز مزیت اصلی که دارد این است که باعث می شود حداقل سود انباشته شرکت از آن خارج نشود و در شرکت باقی بماند و مورد استفاده قرار گیرد.
چند نکته در مورد افزایش سرمایه
هر اتفاقی که در رابطه با افزایش سرمایه یک شرکت در مجمع آن شرکت تصویب شود، شامل حال افرادی می شود که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهامدار آن شرکت بوده اند.
بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در مجمع فوق‌العاده به تصویب رسید، موضوع در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده، منتشر می‌شود. این موضوع در سامانه کدال نیز به سهامداران اطلاع رسانی می شود. همچنین فرمی برای سهامداران آن شرکت ارسال شده و از آنها درخواست می‌شود تا درصورت تمایل به استفاده از حق تقدم خود برای خرید سهام جدید، فرم مذکور را تکمیل و برای شرکت ارسال نمایند. به این فرم، اصطلاحا گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود.
در برخی از موارد شرکتها اقدام به افزایش سرمایه ترکیبی می کنند. مثلا بخشی از آن از محل سود انباشته و بخش دیگر از طریق آورده نقدی سهامداران انجام می شود. برای محاسبه قیمت سهم در این روش، باید فرمول دو روش مزکور را با یکدیگر تلفیق کنید.
قیمت هایی که از طریق فرمول ها محاسبه می شوند قیمت تئوریک سهم می باشند. در بسیاری از مواقع در واقعیت این قیمت ها ممکن است تغییر پیدا کند. یعنی به دلیل عرضه و یا تقاضای زیاد در سهم ممکن است قیمت سهم بعد از بازگشایی بیشتر یا کمتر از قیمت تئوریک آن شود.​​​​​​​
آیا در افزایش سرمایه ها شرکت کنیم؟!
شروین شهریاری* *پرسش از آقای خرم شاهگل از طریق پست الکترونیک: در روزهای اخیر مشاهده می‌شود که با انتشار خبر افزایش سرمایه، سهام شرکت مربوطه مورد استقبال شدیدی قرار می‌گیرد. توجیه این مساله چیست و آیا شرکت در افزایش سرمایه‌ها را در این شرایط توصیه می‌کنید؟ پاسخ: از منظر کلی، تصمیم به افزایش سرمایه، اقدامی مثبت در راستای تامین منافع آتی سهامداران است زیرا منابع مالی جدید غالبا در راستای یک طرح توجیهی خاص جهت رشد تولید و سودآوری شرکت مصرف می‌شود. این اقدام از آنجا که افق رشد سودآوری را برای شرکت تصویر می‌کند، معمولا استقبال سرمایه‌گذاران و رشد P/E سهم را در پی دارد.
شروین شهریاری* *پرسش از آقای خرم شاهگل از طریق پست الکترونیک: در روزهای اخیر مشاهده می‌شود که با انتشار خبر افزایش سرمایه، سهام شرکت مربوطه مورد استقبال شدیدی قرار می‌گیرد. توجیه این مساله چیست و آیا شرکت در افزایش سرمایه‌ها را در این شرایط توصیه می‌کنید؟
پاسخ: از منظر کلی، تصمیم به افزایش سرمایه، اقدامی مثبت در راستای تامین منافع آتی سهامداران است زیرا منابع مالی جدید غالبا در راستای یک طرح توجیهی خاص جهت رشد تولید و سودآوری شرکت مصرف می‌شود. این اقدام از آنجا که افق رشد سودآوری را برای شرکت تصویر می‌کند، معمولا استقبال سرمایه‌گذاران و رشد P/E سهم را در پی دارد. با این حال، در مواجهه با افزایش سرمایه‌ها چند نکته باید
مد نظر سهامداران قرار گیرد؛ نخست اینکه برخی شرکت‌ها به واسطه عدم توانایی در پرداخت سود نقدی و ترکیب نامناسب دارایی‌ها و بدهی‌ها (ساختار ترازنامه) به اجرای افزایش سرمایه‌ روی می‌آورند که تنها باعث رقیق شدن قیمت سهم بدون ایجاد هرگونه ارزش افزوده می‌گردد که طبیعتا مطلوب سهامداران نیست. همچنین، برخی شرکت‌ها با توجیه ناکافی اقدام به اجرای افزایش سرمایه می‌کنند که منجر به ایجاد ارزش افزوده مورد انتظار برای سهامداران نمی‌شود؛ از این رو مطالعه دقیق جزئیات مستندات افزایش سرمایه شرکت‌ها (که چندی قبل از برگزاری مجمع فوق‌العاده در سایت کدال به طور تفصیلی منتشر می‌شود) مورد توصیه است.
*از سوی دیگر، اجرای افزایش سرمایه قاعدتا مستلزم رشد P/E سهم است. به عنوان مثال سهمی با قیمت ۵۰۰ تومان را در نظر بگیرید که سود پس از کسر مالیات هر سهم را ۱۰۰ تومان به بازار اعلام کرده است (P/E=۵) . پس از اجرای افزایش سرمایه ۱۰۰‌درصدی از آنجا که این اقدام تاثیر فوری در رشد سودآوری شرکت ندارد، از لحاظ تئوریک سود خالص خود را ۵۰ تومان به ازای هر سهم (با سرمایه دو برابر) به بازار اعلام می‌کند. در چنین حالتی اگر سهم با P/E قبلی (۵) بازگشایی شود، قیمت آن ۲۵۰ تومان و حق‌تقدم آن نیز ۱۵۰ تومان قیمت می‌خورد، بنابراین کل دارایی سهامداری که در افزایش سرمایه شرکت نموده است از ۵۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان به ازای هر سهم کاهش می‌یابد. این در حالی است که برای برقراری توازن بین دارایی‌های سهامدار قبل و بعد از افزایش سرمایه، این سهم باید در حقیقت به قیمت ۳۰۰ تومان بازگشایی شود (P/E=۶) .
در شرایط رکودی اغلب سناریوی اول تحقق می‌یابد، یعنی بازار پس از اجرای افزایش سرمایه دلیلی بر رشد فوری P/E نمی‌یابد و به همین جهت در صورتی که بازگشایی نماد با تعدیل مثبت EPS از سوی شرکت همراه نشود، معمولا سهامداران در کوتاه مدت در فرآیند افزایش سرمایه متضرر می‌شوند. به همین جهت برخی سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا قبل از برگزاری مجمع فوق‌العاده، سهام خود را در بازار به فروش برسانند تا بعد از انجام مراحل افزایش سرمایه سهم را مجددا خریداری کنند.
اما در بازارهای رو به رشد (مانند شرایط فعلی) عکس این اتفاق روی می‌دهد؛ به این معنا که پس از اجرای افزایش سرمایه در اثر غلبه خوش‌بینی سرمایه گذاران و امید به آینده معمولا P/E به آسانی رشد می‌کند و همین مساله موجب انتفاع سهامداران می‌شود. علاوه بر موارد فوق، مساله زمان در اجرای افزایش سرمایه‌ها حائز اهمیت کلیدی است.
در شرایط فعلی، از زمان تصمیم‌گیری برای تامین منابع از طریق افزایش سرمایه (به ویژه از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران) تا زمان عملیاتی شدن آن، حدود ۸ تا ۹ ماه زمان مورد نیاز است. این در شرایطی است که عمده شرکت‌ها اعلامیه پذیره‌نویسی را با استفاده از روش سنتی ارسال نامه یا پست سفارشی به سهامداران اعلام می‌کنند که محدودیت‌هایی دارد، زیرا آدرس‌ سهامداران به صورت کامل در دسترس امور سهام شرکت‌ها قرار ندارد و هزینه این اقدام برای شرکت‌های پرسهامدار قابل توجه است.
از سوی دیگر، وجوه حق‌تقدم‌های استفاده نشده سهامداران و سهام قابل معامله جدید هم تقریبا یک سال بعد از تاریخ افزایش سرمایه آزاد می‌شود که با در نظر گرفتن نرخ سود بانکی، کاهش ۲۰ درصدی ارزش سرمایه را به همراه خواهد داشت. به این ترتیب مشارکت در فرآیند طولانی افزایش سرمایه برای سهامداران کوتاه‌مدت و میان‌مدت مناسب نیست؛ ولی برای سهامداران بلند مدت به شرط آنکه طرح توجیهی مناسبی برای این اقدام وجود داشته باشد، رویداد مساعدی تلقی می‌شود. در این میان شرکت‌هایی که می‌توانند بلاواسطه و به سرعت منابع جدید را در چرخه فعالیت خود وارد کنند (نظیر شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌ها، لیزینگ‌ها و...) از مزیت بیشتری برخوردارند. شرکت‌های تولیدی نیز باید بتوانند در یک دوره زمانی مشخص آثار ورود این منابع جدید را در صورت‌های مالی خود نشان دهند.
به عنوان یک معیار پیشنهادی می‌توان گفت شرکت‌های تولیدی باید بتوانند در اولین سال پس از اجرای افزایش سرمایه، معادل ورود منابع جدید (مبلغ افزایش سرمایه) بر درآمد حاصل از فروش شرکت بیفزایند و این شاخص می‌تواند به عنوان یک معیار حداقلی جهت ارزیابی کارآیی مدیریت در جهت استفاده از منابع جدید مد نظر قرار گیرد.
*پرسش بدون ذکر نام از طریق پست الکترونیک: در افزایش سرمایه اخیر شرکت ملی مس نتوانستم به موقع نسبت به تکمیل فرم مربوطه اقدام کنم. در خصوص نحوه اقدام بعدی مرا راهنمایی کنید.
پاسخ: افزایش سرمایه شرکت‌ها به روش‌های مختلفی از محل سود انباشته، ‌اندوخته طرح توسعه، آورده نقدی و مطالبات سهامداران، صرف سهام و ... صورت می‌پذیرد که برای اطلاع از مراحل قانونی هریک، باید به مواد قانون تجارت مراجعه کرد. اما در این پرسش، منظور نوعی از افزایش سرمایه است که منابع آن از محل مطالبات یا آورده نقدی سهامداران تامین شده است. اجرای این نوع افزایش سرمایه مستلزم انتشار گواهی حق‌تقدم شرکت در افزایش سرمایه برای اشخاصی است که در زمان مجمع فوق العاده، سهامدار شرکت بوده‌اند. در این حالت، گواهینامه حق‌تقدم برای سهامداران قبلی ارسال می‌شود. پس از آن، نماد معاملاتی سهم در بورس بازگشایی می‌شود.
در این مرحله طی مدت دو ماه امکان خرید و فروش حق‌تقدم نیز در تابلوی بورس وجود دارد. البته طبق قانون، هیات مدیره اختیار تمدید مهلت استفاده از حق‌تقدم را نیز خواهد داشت. در این دوره زمانی، سهامدار قبلی می‌تواند مبلغ درخواست شده توسط شرکت را به حساب مربوطه واریز نماید (یا از مطالبات سود سهام قبلی استفاده کند) تا تعداد سهام او در شرکت مورد نظر، متناسب با میزان افزایش سرمایه افزایش یابد. به این ترتیب سهامدار باید به ازای هر سهم جدید مبلغ یک هزار ریال (که همان ارزش اسمی‌ سهام است) را نزد شرکت تادیه نماید (از محل واریز نقدی یا مطالبات) یا اینکه حق‌تقدم را به قیمت بازار به فروش برساند تا خریدار جدید فرصت مشارکت در افزایش سرمایه را پیدا کند.
در برخی مواقع، سهامداران مایل به استفاده از حق‌تقدم شرکت در افزایش سرمایه نیستند؛ ولی حق‌تقدم را در بازار در مهلت قانونی به فروش نمی‌رسانند. در چنین مواردی براساس قانون، شرکت به نمایندگی از این سهامداران اقدام به عرضه حق‌تقدم استفاده نشده می‌کند.البته این اقدام پس از پایان مهلت پذیره نویسی صورت می‌پذیرد؛ به نحوی که نماد معاملاتی حق‌تقدم چندی بعد مجددا برای عرضه برگه‌های استفاده نشده بازگشایی می‌شود. پس از طی این مرحله و فروش همه حق‌تقدم‌های باقیمانده، شرکت اقدام به استعلام از بانک نموده و براساس ماده ۱۶۳ قانون تجارت، اقدامات لازم برای ثبت افزایش سرمایه را انجام می‌دهد. پس از انجام این مراحل، سهامدارانی که حق‌تقدم ایشان توسط شرکت در بازار به فروش رسیده، دارای مطالباتی متناسب با ارزش فروش حق‌تقدم استفاده نشده خواهند بود که می‌توانند با مراجعه به شرکت، مطالبات خود را به صورت نقدی از طریق شبکه بانکی دریافت کنند.

شرکت ها با توجه به نیازشان میتوانند از ۴ محل اقدام به افزایش سرمایه کنند، اما از نظر سهامداران و شرکت از بین انواع روش های افزایش سرمایه کدام بهتر است و کدام روش منافع بیشتری را نصیب سهامداران یا شرکت میکند؟
با توجه به اینکه پس از اعمال افزایش سرمایه قیمت سهام شرکت‌ها کاهش می‌یابد در اکثر مواقع با تعیین درصد افزایش سرمایه و زمان تقریبی برگزاری مجمع فوق‌العاده آن شرکت، قیمت سهام در زمان اعلام و سپس در روزهای قبل از توقف نماد افزایش می یابد.
 یکی از اصطلاحاتی که بسیار با آن سروکار خواهیم داشت افزایش سرمایه در بورس می باشد.افزایش سرمایه یعنی افزایش تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت ها که این افزایش سرمایه روش های مختلفی دارد ما دراین مطلب قصد داریم به افزایش سرمایه چیست؟بررسی روش های افزایش سرمایه بصورت کامل بپردازیم.
افزایش سرمایه شرکت چیست؟

سرمایه شرکت همان دارایی های شرکت میباشد که با کم کردن همه بدهی ها، می توان به سرمایه شرکت پی برد. سرمایه شرکت را می توان به عنوان بخشی از حقوق افراد در سهام با عنوان حقوق صاحبان سهام شرکت تعریف نمود.
افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی یعنی”افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت شده شرکت”. به زبان ساده افزایش سرمایه یعنی افزایش تعداد سهام منتشره توسط شرکت‌های سهامی که روش های افزایش سرمایه مختلفی وجود دارد.
به این نکته توجه فرمایید که ارزش یک شرکت با سرمایه آن شرکت یکی نیست در واقع ارزش شرکت شامل، نیروی انسانی، سود، تجهیزات، خطوط تولید، ارزش برند و … می شود و سرمایه مقدار پولی می باشد که برای استارت اولیه هر شرکتی مورد نیاز بوده و معمولا سهامداران در تهیه کردن آن نقش مهم و اساسی را دارند.​​​​​​​

خیلی از افرادی که در بورس سرمایه گذاری می کنند با ضرر مواجه می شوند و فقط تعدادی کمی هستند که می توانند در آن سود کنند و تنها دلیل آن این می باشد که افراد موفق با علم ودانش و آگاهی وارد بازار می شوند و این دانش حد و مرزی را برای آنها مشخص می کند.
بسیاری از افراد معامله گری در بازار بورس را با تفکر اشتباهی آغاز می کنند بصورتی که اکثر افراد به خاطر جبران کمبودهای مالی می خواهند بیایند و یک شبه پولدار شوند اما در بازار بورس بسیار مهم است که شما در ابتدا دانش تحلیل درست بازار بورس را فرا بگیرید و پس از آن خودتات را از نظر ریسک پذیری بشناسید تا بتوانید در این بازار بمانید.
دلایلی که افراد در بورس ضرر می کنند؟
ضرر کردن در بورس برای افرادی که قصد دارند بطور جدی در این بازار فعالیت کنند امری اجتناب ناپذیر است و تنها در این رینگ بوکس در عین انجام یک بازی خوب باید تمام تلاش خود را بکنی که کمتر مشت بخوری!
چون بجای کسب اطلاعات و معامله با استفاده از این اطلاعات بیشتر می خواهند بر پایه شانس موفق شوند و سود بدست آورند در واقع آن ها فکر می کنند معامله یک بازی شانسی است و نیازی به آموزش ندارد .
چون آنها در معامله حریص می شوند
چون بعضی از آنها تمایلی ندارند برای بدست آوردن علم پول پرداخت کنند.
استراتژی شخصی برای معامله ندارند .
همه موجودی خود را در معرض ریسک قرار می دهند
عملکرد سایر تریدرها را دنبال می کنند.
بصورت گروهی معامله انجام می دهید.
بدون مشخص کردن حد ضرر وارد بازار می شوند.​​​​​​​


​​​​​​​سرمایه گذاری در بورس یک روش سرمایه گذاری پر سود می باشد اما در این راه افرادی هم هستند که متوجه ضرر و زیان می شوند اما واقعا دلیل این زیان ها چیست؟مثلا افراد بسیاری وجود دارند که سهم را در محدوده واقعا نامناسبی خریداری می‌کنند و با این وجود انتظار کسب سود را هم دارند یا مثلا افراد دیگری نیز هستند که سهم را در قیمت مناسبی خریداری کرده اند ولی سودشان را به زیان تبدیل می‌کنند.
مشکل اینجاست این افراد سهمی که رشد ۵۰ درصدی یا بیشتر داشته را خریداری می کنند اما پس از این همه رشدی که داشته، چرا شما باید اینگونه سهم را خریداری کنید؟ قطعا فکر می کنید روند فعلی ادامه پیدا می کند، ولی غالبا اینگونه نیست. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی ۱۷ توصیه قبل از خرید و فروش سهام ، بپردازیم.
​​​​​​​

 ۱۷توصیه قبل از خرید و فروش سهام برای تصمیم گیری عاقلانه‌تر:
 
۱- اولین توصیه قبل از خرید و فروش سهام :به طور کلی زمانی که قیمت سهمی افزایش یابد، همچنان که قیمت در حال افزایش است، عرضه‌ها نیز افزایش می یابند (مخصوصا در محدوده های مقاومت)
۲- دومین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: به طور کلی زمانی که قیمت سهمی کاهش یابد، همینطور که قیمت در حال کاهش است میزان تقاضا نیز افزایش می یابد (مخصوصا در محدوده های حمایت)​​​​​​​


​​​​​​​


۳-سومین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: از میان صنایع برتر سبد سهام انتخاب ‌کنیم. سعی می‌کنیم در میان انواع صنعت، ۴ تا ۵ صنعت برتر را انتخاب کنیم و در هر کدام با خرید یک سهم ۲۰ تا ۲۵ درصد سرمایه مان را سرمایه‌گذاری کنیم تا ریسک سرمایه‌گذاری را پایین بیاوریم.

۴- چهارمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: توجه داشته باشید اگر سهم شما چندین روز پشت سرهم با صف خرید رشد کرده، مراقب حجم بالای معاملات باشید درست در زمانی که صف فرو ریخت و قیمت آخرین معامله در حال منفی شدن بود فورا سهم را بفروشید.
۵- پنجمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: در میان صنایع مختلف، صنعتی را انتخاب کنیم که چشم‌انداز روشنی دارد. یعنی اولا در آینده بیشتر به آنها نیاز است. دوما کمتر قابل تکثیرند. سوما قابل واردات نیستند و کشورهایی که از نظر صنعت جلوتر از ما هستند بیشتر و ارزان‌تر و بهتر تولید نمی‌کنند.
 
۶- ششمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: به هیچ وجه سهمی که نزدیک مقاومت قرار دارد را نخرید. اما زمانی که مقاومت شکسته شد و قیمت در بالای سطح مقاومت ثابت گردید، یکی از استراتژی ها این است که وارد شوید و حد ضرر را روی مقاومتِ شکسته شده که حالا تبدیل به حمایت شده، قرار دهید.


​​​​​​​
۷– هفتمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: پس از گزینش چهار یا پنج ردیف صنعت برتر، در داخل صنعت به سراغ شرکتی می‌رویم که میانگین بازدهی آن از بقیه بیشتر است.

۸- هشتمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: زمانی که افت یک سهم شروع شد و به نظر می‌رسید که ادامه‌ دار است، منتظر برگشت قیمت نباشید در این زمان محدوده حمایت سهم را در نظر بگیرید و اگر زیر محدوده حمایت مهم (یا مثلا ۱۰ درصد پایین‌تر از قیمت خرید) رسید، فورا سهم را بفروشید.
*متاسفانه خیلی ها هستند در چنین مواقعی به جای رفتار منطقی، به دنبال اخبار مثبت میگردند تا خودشان را دلگرم کنند. واقع بین باشید چون امیدواری شما برای بازگشت روند سهمی که در حال سقوط می باشد هیچ تاثیری در روند سهم نخواهد گذاشت.
 
۹- نهمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: سهمی را انتخاب می‌کنیم که میزان معاملات آن در روز زیاد است، زیاد می‌خرند و زیاد می‌فروشند، حجم معاملات شرکت، تعداد سهام معامله شده، دفعات معامله، تعداد خریدار، تعداد فروشنده، سوابق باز بودن نماد سهم و…
اگر سهمی انتخاب کنیم که نقد شوندگی آن خوب نباشد موقع فروش سهم دچار مشکل می‌گردیم. بعضا هم ممکن است شش ماه نماد آن بسته باشد.
نقد شوندگی سهم مثل رتبه کنکور است در بورس ما معمولا رتبه یک تا ۵۰ خوب و ۵۰ تا ۱۰۰ قابل قبول است و بالاتر از ۱۰۰ ضعیف.

۱۰- دهمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: سهمی را انتخاب می‌کنیم که میزان سهام شناور آزاد آن بالای ده پانزده درصد باشد البته سهامی هم که میزان شناور آزاد آن خیلی زیاد باشد خوب نیست و بهتر است که سهم دو سه سهامدار عمده داشته باشد. سهم بدون سهامدار عمده مثل تحصیلکرده بدون حمایت در جامعه ما است. بدون حمایت می‌ماند و در گرفتن قرارداد‌ها هم خیلی موفق نیست.
۱۱-یازدهمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: کاهش سود شما نیز نوعی ضرر می باشد. زمانی که سهمی رشد کرد، حد ضرر را بالاتر ببرید. مثلا اگر سهمی را با قیمت ۸۵۰ تومان خریدید و سهم به ۹۵۰ تومان رسیده است، در این شرایط بهتر است حد ضرر را که مثلا قبلا روی ۸۰۰ تومان بوده به ۹۰۰ تومان تغییر دهید.

۱۲- دوازدهمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: هیچکس قرار نیست و نمی‌تواند کل سودهای بازار را بدست آورد. پس زمانی که دیدید سهمی همچنان در حال رشد است و بیش از ۱۰۰ درصد رشد کرده، اصلا به فکر ورود نباشید و حسرت نخورید که ای کاش این سهم را داشتم.
۱۳- سیزدهمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: دلیل اینکه گفته می‌شود وارد اینگونه سهم‌ها نشوید این نیست که حتما این سهام محکوم به سقوط است. هیچکس نمیتواند بفهمد قیمت سهم‌ها تا چند روز دیگه بالا می‌رود، مسئله این است که با این رشد نجومی، ورود به این سهم‌ها ریسک فوق‌العاده بالایی دارد.

۱۴- چهاردهمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: هر شرکتی که پیشنهاد پرداخت سود نقدی بالاتری داشته باشد بهتر است. سعی کنید سهامی را انتخاب کنید که پیشنهاد پرداخت سود نقدی بالاتر از ۸۰درصد دارند. البته ممکن است سهمی برای ترغیب سهامداران پیشنهاد ۱۰۰درصد تقسیم سود نقدی را مطرح کند، ولی در مجمع به وعده‌های خود عمل نکنند باید به عملکرد گذشته سهم نیز در انجام وعده‌های خود توجه کنید.
۱۵- پانزدهمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: با توجه به شکل و موقعیت خاص بازار بورس در کشور ما و دامنه نوسان و حجم مبنا سهام‌هایی که سرمایه کمتری دارند برای انتخاب مناسب‌ترند ضمن اینکه ریسک آنها بیشتر است.
 
۱۶- شانزدهمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: همواره به اخبار سیاسی اقتصادی داخلی و خارجی توجه داشته باشید. ممکن است گوش دادن به اخبار یا مطالعه روزنامه‌های اقتصادی وقت شما را بگیرد، اما کمک بزرگی به شما خواهد کرد تا بتوانید در برخی موارد روند بازار را پیش‌بینی کنید و همین‌طور صنایع خاصی را مورد توجه قرار دهید.
۱۷- هفدهمین توصیه قبل از خرید و فروش سهام: شرکت‌ها موظف به ارائه گزارش به‌موقع عملکرد خود در دوره‌های سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه، و سالانه هستند. سهمی را انتخاب می‌کنیم که در گزارش خود پیش‌بینی سود خود را پر کرده باشد.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش